Arkivi për korrik, 2010

Rovers janë kthyer në Compiano (Parma) për një festival të plotë e tregon

pa komente

Këtë vit festivali magjik do të marrë formë dhe do të zhvillohet në Compiano dhe Bedonia, në ditët: July 31, 1 - 6 - 7 - 8 gusht 2010

Kthimi i artistëve përhumbur në fshatin mesjetar të Compiano (në provincën e Parmës) 's Edition 8 i dedikuar për magjinë e argëtimit të rrugës. Ngjarja është organizuar nga 'Kulturore Asociimit Barbara Alpeve (Muzeu Orsanti) nën patronazhin e rajonit Emilia Romagna, Departamenti i Turizmit të Provincës së Parmës dhe qytetet e Compiano Bedonia, në bashkëpunim me Banca Monte Parma.

Shumë ngjarje që do të gjallë rrugët dhe sheshet e komunave të Compiano dhe Bedonia: Hapja e madhe në Compiano 31 korrik me një shfaqje e barkut valltarë kompanisë marramendëse Azadeh. Ndjekur, në 22:00 cirku i pres du pllum.

Dhe shumë argëtim tregon çizme gjahtari dhe artistët e cirkut do të pasurojë mbrëmjen e 1 - 7-8 gusht në Compiano dhe 6 gusht në Bedonia. Një program aktivitet për fëmijët, me flluska dhe lojra të një kohe që do të argëtojë të rinj dhe të vjetër. Mos humbisni Riffa me nxjerrjen e shpërblimeve të rralla dhe shumë të veçantë. Por nuk do të humbasë muzikë në këtë festival, në sajë të shënimet e piano dhe me zërin e Albot Giancarlo Ilari me emisionin "The futurizëm italian dhe këngët e" 900 ". Në Sallën e qytetit të Compiano në vend të kësaj do të mbahet, gjatë tërë Festivalit, të Kukullave Trego duke: Claudio Rossi De Gasperis. Së fundi vizitorët protranno admirojnë historinë simpatik Orsanti në Muzeun, e vendosur në kishën e lashtë të San Rocco, çdo ditë 14,00-18,00.

Festivali bëhet një mundësi për të festuar kulturën Orsanti, akrobatë, xhonglerë, akrobatë dhe trajnerët e kafshëve që filluan nga Compiano, të udhëhequr gjatë gjithë kontinentin shfaqjet e tyre me të trajnuar mbart, elefantët, devetë, kuajt, majmunët dhe parrots . Me kalimin e kohës që dell'orsante u bë një profesion, fermerët u kthye në artist dhe bëri një profesion të trashëguar.

Ky është një festival që kujton Wanderers të kaluarën, tashmen dhe të ardhmen. Njerëzit të cilët kultivojnë shijen e origjinalitetit, kreativiteti pa horizonte, spontane, jashtë strukturave zyrtare.

www.museogliorsanti.it www.festivaldeigirovaghi.com

Program Festivali i Rovers në 2010

Compiano (Parma)

E shtunë, 31 Kor

21,30: Entertainment Azadeh. Nëntë gra të bukura valle vallëzimi belly

22,30: Kompania Pres du pllum, shfaqje cirku

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

31 korrik 2010 në 01:30

E shtunë, korrik 31, 2010 Shtëpia e Blues në Borgo Casale Albareto

pa komente

Parma Apeninët transmetuar Koncert live e "Get prapa rock band"

E shtunë, korrik 31, 2010 Apenineve është e ngjyrosur me Rock dhe Blues me koncertin jetojnë të "Get prapa rock band" në Borgo Casale Albereto (PR). Fshati intime prej guri dhe legjendave, një pikë takimi midis Emilia Romagna, Liguria dhe Toscana do të bëhet arenë nga e cila për të përhapur këngët më të mira nga Blues strukturës klasike të Rock improvizime electrifying. Kënaq në një atmosferë sensuale ku shënimet e evazionit të kalojë një natë të pazakontë në fund të korrikut, kodrat e butë e Parmës, larg nga të nxehtit dhe të zhytur në qiell xixëllues. Yjet e mbrëmjes janë "Get prapa rock band", zhvillim mysafirët e rinj të Borgo Casale për tre vitet e fundit. Jeni Manuel Cargioli (vocals dhe kitarë), Aledi Morelli (zëri), në bateri dhe bas Marco Valerio Riccardo Lerici. I shoqërojnë ata, është një ekspozitë origjinale në buzë pellg të fshatit mes dritat qirinj dhe lounges. Bar aktiv shërbimi E 'dhe tregojnë fillon në 21,30.

Për informacion:. Borgo Casale Albareto (PR) Tel 0.525,929033

PDF Creator    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

31 korrik 2010 në 01:15

Koncert i veçantë nga Patti Smith për Emergjencë në Piazza San Marco në Venecia 1 gusht

pa komente

PDF Converter    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

30 korrik 2010 në 01:33

Fidenza Fshati vonuara Nights hyn në botën e Glamour

pa komente

Emërimi Nights vonuara në Fidenza Village e enjte natën çojë ardhshëm për të dorëzuar miqtë në botën e revistës Glamour, me gazetarë dhe stilistët e gatshme për të dhënë këshilla "minutën e fundit" për verë të përsosur valixhe dhe parashikojnë tendencat për sezonin e ardhshëm.

E enjte, korrik 29 në 21,30, Fidenza Village do të organizojë një shfaqje të flasim në shenjën e "Glamour" mysafirët e mbrëmjes Paola BONAZZI, zëvendës drejtor i revistës modës, redaktor modës Edward Marchiori dhe Danilo Di Pasquale, që hedh drejtor dhe dirigjent në 2007 i italian Next Top Model .

Elizabeth Falciola, gazetar TG5, zëri i akredituar i botën e modës, do të përfshijë publikun në chat: çfarë pajisje dhe veshje janë thelbësore në valixhen tuaj? Çfarë është vështrim më trendy të verës? Çfarë thashethemet rreth koleksionet ardhshme bini?

Një hedhur jashtëzakonshme - që të "brendshëm" e Glamour - në dispozicion të publikut për t'iu përgjigjur pyetjeve më imponues dhe kurioziteti për të më "në modë".

Fidenza Village rikonfirmon pikë referimi për të jetuar të modës, e di prirjet ripohur prirjen e saj si një destinacion ndërkombëtar për pazar.

Mbrëmjet e Fidenza Village Vonë Nights të vazhdojë për çdo e enjte në gusht me hapjen e jashtëzakonshme të Boutique deri 23,00 dhe shans për shije një pije elegante apo darkë jashtë në ngrënie Obikà, Barlumeria, Cafe Aida dhe Ca Puccino .

Krijo PDF    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

29 korrik 2010 në 19:21

Urgjencës rihapur spital në Lashkar-Gah

pa komente

Sot, e enjte, korrik 29, Qendra Emergjente kirurgjikale në Lashkar-Gah rihap.

Një ekip i përbërë nga një kirurg, dy infermiere dhe logjistikë ndërkombëtare dhe 140 afganëve, duke përfshirë personelin mjekësor, stafit administrativ dhe ndihmës ka marrë posedimin e strukturës, ende e mbyllur pas mbylljes u mbajt më 10 prill.

Vendimi u ndikuar nga stresi të vazhdueshëm të shoqërisë civile afgane. Që nga Qendra e Emergjencës në Lashkar-Gah ishin mbyllur, popullata lokale i kishte humbur një shëndet themelor: spitali ishte në fakt objektit vetëm në gjendje për të ofruar kujdesin kirurgjik i lirë, me cilësi të lartë në të gjithë krahinën e Helmand.

Emergjente të festuar rihapjen e spitalit në koncertin që Patti Smith ka vendosur të kushtoj, e diel 1 Gusht në Piazza San Marco në Venecia.

Për të mësuar më shumë, vizitoni www.emergency.it dhe shikoni galerinë e fotografive e rihapjes së Qendrës së Jashtëzakonshme, në Lashkar-Gah.

www.pdf24.org    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

29 korrik 2010 në 07:16

Koncert Irene Grandi në Euro Kullat Parma

pa komente

E enjte, korrik 29, në 21, rockeuse toskan përfundon me turneun e tij të ri ekspozitës "GiovedidEstate"; hyrja falas dhe dyqane të hapura deri 24

Ju Irene Grandi, moral ngadhënjimtar i Festivalin e Sanremos në vitin 2010 me ​​këngën "Halley 's kometë", për të përfunduar e enjte, 29 Kor, ekspozitë "GiovedidEstate" në qendër Euro Kullat e Parmës, i organizuar për 7 e enjte në bashkëpunim dhe me mbështetjen e Komuna. Koncerti i shkëmbit kompozitori Firence, në 21 për të liruar dhe qasje të hapur dhe në bashkëpunim me 'deri në mesnatë të hapur të gjitha dyqanet, baret dhe restorantet e Kullave euro të, është inskenuar në skenën në Piazza BALESTRIERI, para' hyrje në jug të kompleksit pazar, e cila - për ata që vijnë nga jashtë qytetit - ndodhet 1 km nga dalja "Parma Centro" të autostradës A1; 0521-701290 / 272 148. Manuela ka BOSELLI.

Irene Grandi është gjithashtu jetojnë mahnitshme, me të vërtetë "veçanërisht" dhënë energji që mund të frymëzojë dhe të komunikojnë. Pas suksesit të madh të "Halley 's kometë", në krye të të gjitha Listat e radios për më shumë se tre muaj, me 30 u nis në radio të vetme "Në portat e ëndrrës" prill, një këngë që i jep titullin për albumin e ri pabotuar ku Irene është bashkë-autor i pothuajse të gjitha gjurmët dhe bashkë-producent Art Pio Stefanini. "Faleminderit për të bërë më theu zemrën time, më në fund drita nuk arrin të vijë", këtu është një nga frazat simbol më i thellë i kësaj këngë në disk. Kënduarit e Madhe në një qilim të kitarat dhe sintisajzerë dhe rrëfen se "është një këngë që emocional të më lejohet të dalë nga gjëra të pandërgjegjshme dhe unë shpresoj që ai bën të njëjtën gjë me dëgjues. Gjeni një dimension të përjetshëm për shkak se keni harruar atë që kemi bërë gabim dhe na ndalojnë nga të jetuarit plotësisht. Ne jemi të gatshëm për të jetuar përsëri dhe më në fund takohen në portat e ëndrrës. "

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

29 korrik 2010 në 01:15

Dialektin New Lugagnanese Castell'Arquato

pa komente

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

28 korrik 2010 në 01:30

Postuar në Events , News

Tagged me ,

ParmaFotografica paraqet "Malwa, në udhëtim qendror Indi"

pa komente

Udhëtim me kamera

Projeksionet SUMMER korrik 2010

Me sponsorizimin e qytetit të Parmës (Shoqatave Agjencia dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar)

dhe në bashkëpunim me Institucionin e Bibliotekave të qytetit të Parmës

Brenda në oborrin e Bibliotekës Publike në Vicolo Santa Maria 5 - Parma

E mërkurë, korrik 28, 2010 - Duke filluar në 21,45

Marco Cavallini paraqet:

"Malwa, në udhëtim qendror Indi"

Në bashkëpunim me "AMURT" Asociimit

do të paraqesë në mbrëmje: Tereza keqdashja

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

28 korrik 2010 në 01:15

CA art vendi paraqet: Comedy Hyjnore DREJTA WAY në kosh

pa komente

Comedy Hyjnore DREJTA WAY në kosh


FAKTE U NUK për të jetuar si egërsira
POR PER follow virtytit dhe të dijes


SAN Daniele PO (CR)
Lartë me Porto - Pub No Problem

E mërkurë, korrik 28 ORE 21,30


E DREJTA WAY
Komedia Hyjnore në kosh

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

28 korrik 2010 në 01:00

Postuar në Lajme

Tagged me

SUMMER CINEMA NË korrik DHE COLLECCHIO gusht 2010

pa komente

Collecchio Ass. Cult. Diapazoni New Moons SCRL

Në verën e nxehtë të vitit 2010, Komuna e Collecchio kthehet me festivalin e filmit "Kinema e Verës" realizuar nga Ass. Kult. Diapazoni dhe New Moons SCRL dhe Stirparo ndërtimi dhe falë mbështetjes së Bankës Popullore të Emilia Romagna, gjurmet Mutua Assicurazioni, Ughetti Ndërtimore Përgjithshëm, dhe Paul Bocchia instalimet elektrike. Një kalendar i plotë i ngjarjeve me filmat më të fundit dhe filmat e parë drejtuar për gjashtë projeksioneve në sfond spektakolar të Nevicati Park, ku audienca besnik do të kthehet për të shijuar kohën e lirë me një propozim që i përgjigjet interesave të të gjithë. Një mundësi unike për të gjetur veten në një mjedis të bukur natyror dhe të gëzojnë një festival në natyrë e kinemasë cilësisë.

Planifikuar të martën dhe të enjten në ditët 27, 29 korrik dhe 3, 5, 10, 12 gusht si gjithmonë në 21,30 në shfaqjen e filmave të lëshuar kohët e fundit si këstit të tretë të Saga Twilight "Eclipse" (e martë 10 gusht) roman horror nga Stefanie Mayer, fenomen mbarëbotëror botuese të 2005, histori romantike e Edward dhe Bella dikur prishur përsëri nga ana e pandërprerë dhe lufta e lashtë mes Vampires Werewolves, "Invictus" (E enjte, gusht 5) film i fundit i madh Clint Eastwood, një tjetër perlë e regjisorit amerikan, kurrë i mërzitshëm dhe gjithmonë të habitshme me stilin e saj minimalist, elegante dhe të thatë, që menaxhon për të nxeh dhe për të lëvizur pa hequr dorë ironinë; "Koncert "(e enjte, korrik 29) filma të suksesshëm nominuar për gjashtë Cesar (Oskar i kinemasë franceze), një metaforë rafinuar dhe sublime e komunizmit, histori e çuditshme, surreal, origjinal dhe i lezetshëm i Andrei Filipov, dirigjent më të madh të ' Bashkimi Sovjetik, "Princi i Persisë Sands of Time" (E martë, korrik 27) sinergji bashkim midis Disney dhe Bruckheimer që nis një kombinim të ri të mundshëm të zhveshur në pjesë të barabarta nga ana e romancë e aventurave ekzotike dhe trashëgiminë e video games, të gjithë të animuar nga një aventurë komponent-estetike dinamike, interesi magji dhe dashuri në mënyrë të përkryer në hap me bashkëkohore. "Qytetit Island" (E martë, gusht 3) komedi reflektues ku melodramë ka një pjesë të madhe veçanërisht në vendin e ngjarjes përfundimtar ka vepruar qëllimisht në tone të inatosura, ndërsa në pjesën tjetër të filmit ne jemi më morën për dore në një xhirim të situatave klasike filmit inteligjent prekëse thekse përshkrim ironike e familjeve kufitare. Mos e humbisni një mbrëmje kushtuar animuar "Toy Story 3, arratisjes Great" (e enjte, 12 Gsh), Andy është lënë për kolegj, është e zbrazjes dhomën e tij dhe nënën e tij e detyron atë për të zgjedhur se çfarë të bëjë me lodra të vjetra, të sëmurë të jenë të braktisur nga pronari. Një film i aftë për nxitje audiencën me sytë e tij të plotë e ndjenjave të komplikuara, lekundese midis frikës dhe solidaritetit, të një karakteri dixhitale vendosur para përfundimit të tij të pashmangshëm, dorë për dore me bashkëmoshatarët e tyre. Duket aftësi të jashtëzakonshme të vepruar, por në fakt është shkruar për fotot dhe muzikë, kjo nuk është ekspresivitetin e sintezës e të cilave janë kompjuterat të aftë Pixar, por kulmi i një audiovizuale artit narrative të kuptueshme nuk ka nevojë për fjalë. Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

27 korrik 2010 në 07:18

Roberto Tumminelli paraqet "Shko me Red" në klub Aquila LONGHI

pa komente

E martë, korrik 27 në 20,30 në të klubit Aquila LONGHI rrugicë në Santa Maria do të presë prezantimi i librit Shko me të kuqe dhe të tregimit të kuqe, e zezë dhe vjollcë, i dedikuar për barrikadat e Parmës në 1922.

Ngjarja është organizuar nga Federata e anëtarit të partisë Parma Komuniste.

Intervenojë autorit Roberto Tumminelli, profesor në Universitetin e Milanos, (ish) anëtar të Lëvizjes Studentore të hetimit dhe faqe editor pernondimenticare.net.

Parathënie:
Por në këtë libër unë kam ambicie për të siguruar një interpretim të ri dhe origjinal të ashtu-quajtur "gjashtëdhjetë".

Unë dua të shpjegoj këtë "vit magjike", duke e vendosur atë në një kontekst më të gjerë, në një periudhë kohore variojnë 1957-1977, një hapësirë ​​prej njëzet vjet.

Me fjalë të tjera, unë e përcaktuar për të hequr këtë "totem", gjashtëdhjetë e tetë, nga izolimi i shkëlqyer që e bën të pakuptueshëm, për të shpjeguar atë në vend si një kulm spektakolare e një procesi të vërtetë dhe si pasojë për të dhënë atë më shumë forcë.

Roberto Tumminelli paraqet "Shko me Red"

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

27 korrik 2010 në 01:30

Urgjencës, Njëqind ditët e mbylljes së spital në Lashkar-Gah

pa komente

Më 10 prill, spital Emergjente në Lashkar-Gah u mbyll pas bastisjes së njerëzve të policisë dhe shërbimeve afgane të sigurisë dhe ushtrisë britanike dhe largimin e anëtarëve të stafit të Emergjencave, të lëshuar pas disa ditësh sepse "plotësisht i pafajshëm".

Spitali i Urgjencës ishte objekti i vetëm në gjendje të ofrojnë kujdes kirurgjik të lirë, me cilësi të lartë të popullsisë së të gjithë krahinës së Helmand. Për këtë arsye ne jemi duke punuar për të ri-hapur sa më shpejt në spital në Lashkar-Gah.

Ne kemi gjetur disponueshmërinë e autoriteteve qendrore për të rihapur dhe kemi pasur konfirmim për vlerësimin e tyre për punën tonë.

Nuk mbetet, megjithatë, kushtet e papranueshme imponuara nga Guvernatori i Lashkar-Gah, e cila lidh rihapjen në praninë e ushtarëve afganë nëpër spital dhe transferimin e kontrollit të aktiviteteve të spitalit në Ministrinë lokale e Shëndetësisë.

Emergjente është i detyruar të refuzojë këto kushte për dy arsye:

Një spital është një vend i kujdesit: kthimi urgjencës në Lashkar-Gah vetëm nëse spital tij do të kthehem për të qenë një vend i "mikpritës" për të gjithë, trajtim për ata që kanë nevojë, pa diskriminim, në përputhje me etikën e profesionit mjekësor dhe parimet e konventave ndërkombëtare për ndihmën ndaj luftës plagosur. Prania e ushtarëve të armatosur jashtë spitalit shkel parimin e neutralitetit dhe kufizon qasjen në qendër të plagosur.

Në 11 vitet e punës në Afganistan, gjithashtu, e urgjencës ka qenë në gjendje të verifikojë se Ministria lokale e Shëndetësisë nuk është ende e aftë të marrë në nevojat e popullatës. Nëse urgjencës pranojnë kushtet e imponuara nga guvernatori, roli i tij do të jetë i kufizuar në një përkrahës të thjeshtë financiar të projektit; Në vend të kësaj ne kemi besim për të vazhduar që të jetë më shumë se vetëm një bankë për Afganistanin dhe popullin e saj.

Fax Online    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

27 korrik 2010 në 01:15

Poshtë 'duart nga Njoftim për shtyp Fëmijëve 26/07/10

pa komente

SUMMER SCANDAL, DKA-ALARM PËR FËMIJËT: administrohet pa nënshkrimin e pëlqimit të informuar SË PRINDËRVE - KËRKUARA NGA LIGJI - DHE HERE larta se ato AUTORIZUAR NGA MINISTRIA E SHËNDETËSISË rrethore. REGJISTRIMET ONLINE i intervistave nënave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ka distancuar (Panei): "ASL i nënshtrohen kontrolleve të rrepta, do të ishte një krim i rëndë që mund të kërkojë ndërhyrjen e Gjyqësorit". Por "Hands off Kids" gjykimeve publike, në dispozicion në një file audio nga tani on-line në internet. Apelit të Ministrit të Shëndetësisë (Poma): "krijon një inspektim në strukturat e përfshira, me të vërtetë shkon në shëndetin e fëmijëve të italianëve"

Pa u ndalur polemika mbi administrimin e barnave psikotrope për fëmijët shpërfillës mund të stimulojë ide vetëvrasjeje në miturve. Janë online tani regjistrimet audio të disa rasteve të profilit të lartë: Gabriele, fëmija hyperactive poshtë dhe i nënshtrohen kurave në bazë të barnave pa pëlqimin e informuar nga prindërit dhe për një periudhë shumë më të gjatë se sa që lejohet nga rregulloret e tanishme , nëse konfirmohet në një intervistë të bërë në mënyrë spontane nga nëna, dhe një rast i dytë është shumë e ngjashme në Lombardi, tha psikologu i cili është në krye të fëmijës, ndërsa raste të tjera janë duke u raportuan në këtë kohë në selinë e "Duarve off Kids "®, Komiteti më përfaqësuesi italian për farmakovigjilence pediatrike ( www.giulemanidaibambini.org ).

Në regjistrimin e parë, nëna thotë: "Gabriel është një fëmijë i lindur me sindromën Down, por edhe tepër hyperactive: ngjitje në mobilje, tërhoqi poshtë pikturat ... Mendova qetësimin hyperactivity mund të kishte qenë më mirë të përqëndrohet në aftësinë e kufizuar de baby, I kontrolluar dhe unë përfundoi në Pisa, ne e bëmë një test me Ritalin. Gabriele u qetësua pak, për disa ditë, kështu që ne kemi shkuar në shtëpi. Më vonë, ata vendosën të përdorin Strattera, sipas tyre një "droge çudi". Ne, me shpresë, ne shkuam në Strattera. Unë nuk u ishte treguar shumë për të drogës, por kryesisht unë nuk duhet të nënshkruani ndonjë pëlqimin e informuar. A nuk e dini në lidhje me efektet anësore, ose që mund të administrohen në shkallë të parë për një periudhë maksimale prej 6 muajsh Gjithashtu Gabrieli që kur ai filloi të marrë Strattera dha prova të dëmtimit të vetvetes:. Kruarje, ashpër veten, ashpër mua, dhe gjithashtu të afërm të tjerë, sjellja e dhunshme asnjëherë se ai kishte pasur para se të marrë Strattera, dhe ishte edhe më i ngulët situatë në atë moment ishte bërë shumë i keq:. I kishte menduar tashmë për të bllokuar përdorimin e barnave psikotrope, por askush nuk e kishte informuar mua se si. Në tetor të vitit 2009, unë zyrtarisht kërkohet për të hequr të drogës, por kjo nuk ishte hera e parë, unë kishte kërkuar tashmë më parë por nuk ishte pasqyruar në vullnetin tim, nuk kanë pezulluar. Që ai u ndal Strattera është gjithçka Në përgjithësi i qetë, fytyra e saj është më e relaksuar, ndryshuar disponimin e tyre. Gabriele pa drogës psikiatrik është e qeshur përsëri, pse unë nuk të vjen keq që ka ndaluar ".

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

26 korrik 2010 në 18:52

Rezultatet e shkëlqyera për të tre netët e Contest Jetojnë "Stardust", sfida të artistëve të rinj për të nxitur bashkimin, kreativitet, argëtim të shëndetshme dhe zbulimin e talenteve të reja.

pa komente

Një mënyrë e re për të shijuar një mënyrë të re të bërë Movida, kjo është ajo që është propozuar në e mërkurë fundit në verën e nxehtë e Movida Parmigiana Via D'Azeglio nga Cecilia Bernazzoli, Nannicini Chiara, Luca Ovrezzi, me mbështetjen e Movida Via D'Azeglio, Qyteti i Parmës, Departamenti i Mirëqenies dhe Kreativiteti Rinisë dhe bashkëpunim me kafe Kreativiteti Piazzale BERTOZZI.

Veprimtaria, pjesë e projektit të "E20" të qytetit të Parmës, është krijuar me qëllim të krijimtarisë stimuluese, grumbullimi në mesin e të rinjve dhe për të promovuar talentin në disiplina të ndryshme artistike me argëtim shëndetshëm.

Stardust është live Contest ku artistë të rinj të qytetit kanë gjetur një fazë për shfaqjet e tyre, për t'u njohur me audiencë të madhe, të merrni për të votuar nga një juri e pandarë në llojin e sfidë dhe një juri.

Konkursi u zhvillua nga e mërkurë, korrik 7 brenda Movida e Via D'Azeglio dhe ishte e ndarë në tri mbrëmjeve të ndara si vijon: 7 Korrik: Sfida midis Deejay, korrik 14: Sfida e grupeve valle dhe 21 korrik : Sfida në mes këngëtarëve.

L '8 shtator do të ketë një finale Grand Gala që do të vendosë fituesit në secilën kategori, sepse në çdo rast janë zgjedhur nga juria dy artistëve më të talentuar.

Merr pjesë në finalen e dj Cristian Scaccaglia dhe Riccardo Tadonio, për vallëzim dhe valët Laboratori Cohiba Club dhe këngëtarë Vanessa Azzolini dhe Margherita Montanari.

Publiku do të jetë në gjendje të zgjedhin një finalist të tretë në secilën kategori të kihet duke dërguar një email tek polveredistelleparma @ gmail com shkrimi objekt EMRI I konkurrent.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

26 korrik 2010 në 01:30

Apeninët Festival Folk 2010

pa komente

July 25, 21,30 Rallio Montechiaro-Rivergaro (PC)

E diel 25 Kor Rallio Lichtenberg, "Festivali Folklorik Apeninët 2010 - ngjarje e cila u organizua nga Rajoni Emilia Romagna dhe Provincës së Piacenza në bashkëpunim me komunat e përfshira, tregon me krenari, me qëllim për të rritur atë, repertoarit tradicional i" Katër provincat "- i jep një muzikë të largët të sulmit groped ëmbël në Naughty Kalaja me pamje nga fshati. Për rastin, lëviz akordim në Marche, dhe është e deri tek grupit, të udhëhequr nga Gastone Petrucci, prezantojnë traditën e tyre. Kjo është një nga grupet më të vjetra të traditës popullore italiane, të cilat mund të mburremi e punuar me shumë artistë të famë kombëtare dhe ndërkombëtare. Në mesin e muzikantëve kujtohet Giovanna Marini, Rossana Casale , Riccardo Tesi dhe grupit "Gang" vëllezërit Severini; ndërmjet aktorëve Valeria Moriconi dhe në mesin e drejtorëve Moni Ovadia gjithë. është jo vetëm një band por një kolektiv i hetimit ethnomusicological që mban rigorozitetin e vet si në aspektin e hulumtimeve dhe në ekzekutimin. Shprehje ekstreme e grupit, i cili arriti të nxjerrë llogore nga rrënjët më të thella të tokës sonë, duke përfshirë metodat dhe ritualet e qytetërimit, të cilat zbulojnë me respekt shembullor dhe dashuri. ka ndihmuar për të krijuar në 1988, Qendra e Traditave, duke vepruar jo vetëm si një strukturë të magazinimit, por edhe si agjent për promovimin dhe studimin e muzikës dhe traditave popullore.

PDF printer    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

25 korrik 2010 në 01:30

Postuar në Events , News

Tagged me

Poshtë 'duart nga Fëmijë

pa komente

Rrëfimet e një mami: I ISHTE 'ADHD' pak ...

Ekskluzive për lexuesit Hands off Kids: një letër të marra në redaksi, ndërsa duke prekur dhe i qetë, e nënshkruar nga një grua - tani 52 vjeçar - i cili si një fëmijë mund të përshkruhet vetëm si hyperactive dhe 'ADHD'. Dëshmi e mëtejshme e sa i dobët - veçanërisht në lidhje me ndryshimet në sjelljen e fëmijëve - kufirin midis 'sëmundje' dhe normalitet ... Lexoni letrën në portalin tonë të internetit , me komentin dll'esperta Prof. Roncoroni (Universiteti i Pavias dhe Universiteti i Messina) dhe të bëhen protagonistë të fushatës informuese dhe ndërgjegjësimin: shtriu në mesin e miqve dhe kolegëve!

Një ANËTARËSIA prestigjioze NEW: RENDI I Psikologët Lazio RAJONALE HYN DUART 'qershor' NGA FËMIJËT '!

Gjithnjë e më shumë institucioneve që përmbahen në Komitetin tonë për farmakovigjilence pediatrike, duke rritur prestigjin dhe ndikimin në zonë, dhe që mbështesin fushatën tonë kundër administrimin e barnave psikotrope me fëmijët shpërfillës. Pas nënshkrimit në bllokun e Konsensusit tonë mbi ADHD, Urdhërin e Psikologëve të Lazio - me më shumë se 15.000 anëtarë të saj në mes psikologëve dhe psikoterapistëve - ka aderuar 'Hands off Kids' ... mirëseardhje dhe punë të mirë në mbrojtje e drejta për shëndetin e fëmijëve!

PDF Creator    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 25th, 2010 at 1:15 am

I HAVE A DREAM Sabato 24 luglio inizia a Collecchio la kermesse musicale dedicata al tema della pace

pa komente

Al campo sportivo presso Casa I Prati, sabato 24 e domenica 25 lugli o parte la V edizione di “I have a dream” concorso musicale a premi ideato dagli assessorati alla Cultura e alle Politiche Giovanili del Comune di Collecchio e organizzato dalla cooperativa Educarte a cui quest'anno è stata affidata anche la direzione artistica.

A sfidarsi a suon di canzoni sul tema della pace, filo conduttore della kermesse, 15 partecipanti tra gruppi e solisti. La prima sera, sabato 24 sarà la volta di: Gurulime, Mendicanti di Sogni, Cristian Poerio, Anima Super Astra, Francesco Pelosi, Killadoc feat. Marco Prest, Hope Aiyuihiefe Ona, Wild Clouds of Rainbow e Grazia Cinquetti. Domenica 25 il pubblico potrà ascoltare le esibizioni di: Black Hat Finger, Cloud's Mood, Giovanni Baiardi, Slide A, Icarus Flight, Lequilibrio.

L'evento prevede anche una serie di eventi collaterali: Sabato 24 luglio è prevista la partecipazione di un gruppo ospite, i The June , che arrivano a Collecchio reduci dal successo ottenuto a Liverpool, dove hanno suonato al famoso The Cavern Club, invitati al prestigioso Festival International Pop Overthrow. I The June partono da Parma nel 2007 e con il loro stile Indie Pop, arrivano in Inghilterra per poi superare i confini europei: l'ultimo album Magic Circles è stato infatti pubblicato negli Stati Uniti con l'etichetta americana Rainbow Quartz. Domenica 25, invece, grazie alla preziosa collaborazione dell'Associazione di promozione culturale “Bomba di Riso” , da anni ormai impegnata nell'organizzazione del Collecchio Videofilm Festival , sarà proiettato un cortometraggio a tema.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

24 korrik 2010 në 01:45

E shtunë, korrik 24 Hapja e veçantë e kopshtit veror të Mu me Partinë Kokkotek. Për të gjallë mbrëmje dj cix, Yonk3r, Arkanoize, Mister dhe Ruinz. Orët e hershme të mbrëmjes 23. pranimit pagesë për anëtarët.

pa komente

PDF Converter    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

24 korrik 2010 në 01:30

Tregu natën: shpenzimet natë biologjik krisje! Rocca dhe Natyra për herë të parë në natën e shtunë, 24 Kor

pa komente

La Rocca Sanvitale të vizitohet jashtëzakonisht natën 20-24 ndriçuar nga pishtarë dhe qirinj, me mundësinë e turneut të plotë udhëzuar në feudali ose vetëm afresk të nga Parmigianino ndriçuar nga drita e veçantë e një llambë të naftës.

FONTANELLATO (PR)

E shtunë, korrik 24, nga 20 deri në mesnatë, gjykata në verën e Fontanellato vjen gjallë me stalla ngjyra e produkteve organike - fruta, perime, bllokime dhe ruan shtëpi, bukë kokrra lashtë, djathë, verë, vaj ulliri dhe uthull balsamic - por edhe me qëndrimet e poçari, marangozëve, hekur i farkëtuar dhe kashtë, qëndistarët, mjeshtrave të decoupage. Rreth kështjellës, erërat, në fakt, numri i parë natë i "Rock dhe Natyra", tregun e biologjike dhe vepra artizanale për vite të përfshira në sektorin organik Rajonal.

Për një herë, shpenzimet për të nesërmen apo për javën, ju mund ta bëni atë në natën me mundësinë për të marrë një shëtitje në mbrëmje rreth kështjellës ose shkoni pazar në dyqane. Dyqanet e qendrës historike të mbetet e hapur me mundësi të bërë blerje. Edhe Rocca Sanvitale të vizitohet jashtëzakonisht natën 20-24 ndriçuar nga pishtarë dhe qirinj, me mundësinë e turneut të plotë udhëzuar në feudali ose vetëm afresk të nga Parmigianino ndriçuar nga drita e veçantë të një llambë të naftës që të kujtojnë kur piktoren e re pikturuar atë në 1524.

Në qendër historike do të ofrohet një animacion me artistët e rrugës dhe tregtarët do të ofrojë atë kohë që prej natës së verës aperitiv dhe produkteve ushqimore të territorit dhe specialitete për shije.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

24 korrik 2010 në 01:15

Postuar në Events , News Parmensi

Tagged me ,

Mbrëmje për Emergjencë në 2010 VolterraTeatro

pa komente

Krijo PDF    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 24th, 2010 at 1:00 am

Inviato in Associazioni No Profit , Notizie

Tagged with

Mi hanno portato via il bambino. La mia colpa? Guadagnare 500 euro al mese

pa komente

Troppo povera per il giudice: una ragazza di Trento non ha ancora visto il figlio appena dato alla luce. Non importa se la sua vita è trasparente, niente droga né amicizie pericolose. Senza soldi non può essere una madre normale

22-07-2010

di Giancarla Codrignani

L'Adnkronos del 20 luglio registra:

Në Trentino një grua e re menjëherë pas dhënies lindjes është parë zbres, birin e porsalindur, drejtimin e një adoptability procedurë, sepse ajo ka një të ardhur prej 500 euro për muaj. Rasti është bërë publik sot nga psikolog dhe psikoterapist Joseph Raspadori, këshilltar teknik në gjykatën e Trentos, e cila, në një konferencë shtypi, të shprehur veten në shumë kritike nga kriteret me të cilat aplikojnë gjyqtarët e të miturve pezullimin e të drejtës prindërore.

Teksti është i qartë, por ajo meriton një koment, sepse shtypi përgjithshme dhe media e kanë nënvlerësuar, në vend duke i dhënë ndihmë - edhe kritik, në qoftë se ju do të - një fakt që duket simbolik në krahasim, që është oferta e një rang profesori i bërë nga Don Verzè bijës Berluskonit sapo diplomuar (diplomë trevjeçare, mendje ju).

Çështje e drejtësisë, por edhe diçka më shumë. Jo vetëm pabarazia gjinore, në dëm të një gruaje që lind. Jo vetëm mohim i asaj që ju blabbering në familje, e cila është se edhe kur nëna është vetëm. Jo vetëm heqja e të drejtave të fëmijës, të cilët duhet të jenë të mbrojtura nga ajo e jo duke u grabitur një nënë që donte qartë atë dhe nuk kanë një abort. Qui si fa legge della “logica di sistema” che avanza nella vita sociale del nostro paese ea cui dobbiamo opporre ogni resistenza: 500 euro di reddito mensile sono ritenuti “giusta causa” per togliere un bambino alla madre e darlo in adozione. Stiano attenti, se hanno figli, i cassintegrati, i licenziati e quella famiglia ogni cinque che – dice la Svimez – non ha i mezzi per curarsi.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 23rd, 2010 at 1:30 am

Inviato in Notizie

Tagged with , ,

Kirgistan, dhuna dhe tensionet vazhdojnë në jug të vendit, MSF bën thirrje për garantohet të gjithëve ndaj kujdesit shëndetësor

pa komente

Ginevra/Roma 22 luglio 2010 – Cinque settimane dopo i violenti scontri nel sud del Kyrgyzstan e nonostante un apparente ritorno alla normalità, medici, psicologi e infermieri di Medici Senza Frontiere (MSF) continuano ogni giorno a far fronte a nuovi casi di violenza. Ancor più grave è il fatto che l'accesso ad un'adeguata assistenza sanitaria per le vittime non è uguale per tutti, ma dipende dalla comunità di appartenenza.

Ogni giorno, nelle nostre cliniche mobili e nelle strutture sanitarie con cui collaboriamo, il nostro personale medico assiste pazienti che hanno recentemente subito violenze o che mostrano addirittura segni di tortura. Molte persone, soprattutto della comunità uzbeca di Osh, affermano di non volersi rivolgere a strutture mediche pubbliche per paura di essere arrestate ”, racconta Andrei Slavuckij, responsabile dei progetti di MSF in Kyrgyzstan.

In un clima di paura e sfiducia tra le comunità uzbeka e kyrgyza, l'accesso alle cure mediche è ancora un problema, a causa della presenza delle forze armate nei dintorni di alcune strutture mediche di Osh. La paura di non ricevere un'assistenza adeguata impedisce a molte persone, che necessiterebbero di cure mediche urgenti, di rivolgersi alle strutture.

In un contesto così teso e volubile, chiediamo alle autorità competenti di garantire la neutralità delle strutture sanitarie. E' essenziale che ogni paziente che abbia bisogno di cure possa ricevere l'assistenza adeguata, a prescindere dalla propria provenienza ”, dichiara Bruno Jochum, Direttore delle Operazioni per MSF.

Dall'inizio dell'attuale crisi, MSF ha effettuato più di 1.400 visite mediche attraverso il personale delle cliniche mobili all'interno e nei dintorni di Osh e Jalal-Abad. MSF ha inoltre supportato 25 strutture sanitarie attraverso la fornitura di medicinali e apparecchiature mediche. Attualmente, centinaia di persone sono ancora sotto shock dopo gli eventi violenti e traumatici di giugno. I bisogni psicologici sono enormi e MSF sta progressivamente indirizzando la propria azione sul supporto psicologico.

Leggi il documento (in inglese) di MSF: “ Southern Kyrgyzstan. Traumatised communities lack access to health care” (Luglio 2010):
http://www.medicisenzafrontiere.it/immagini/file/pubblicazioni/KG_Briefing%20paper_200710.pdf

www.pdf24.org    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 22nd, 2010 at 4:30 pm

CINEMA ESTATE A COLORNO – QUINTA EDIZIONE – LUGLIO E AGOSTO 2010

pa komente

GIOVEDI 22 luglio

Il concerto

Un film di di Radu Mihaileanu . Con Aleksei Guskov , Dmitri Nazarov , Mélanie Laurent , François Berléand , Miou-Miou .

Commedia,durata 120 min. – Francia, Italia, Romania, Belgio 2009 .

Per il quinto anno consecutivo il Comune di Colorno propone la rassegna cinematografica “Cinema Estate” realizzata in collaborazione con l'Ass. Cult. Diapason e il contributo di Banca Monte e Dedalo Costruzioni. Un calendario ricco di appuntamenti con i film più recenti della stagione cinematografica che saranno proiettati nel secondo cortile della Reggia Ducale. Grazie alla concessione della Provincia di Parma, il pubblico affezionato potrà tornare a godersi momenti di svago nella meravigliosa cornice della Reggia di Colorno con una proposta che risponde agli interessi di tutti. In programma la proiezione di film di recentissima uscita come il terzo capitolo della Saga di Twightlight “Eclipse” , l'horror tratto dal libro di Stephenie Meyer, fenomeno editoriale mondiale del 2005, la romantica storia di Edward e Bella ancora una volta contrastata dall'incessante e antica lotta tra Licantropi e Vampiri; “Invictus” ultimo film del grande Clint Eastwood, ennesima perla del cineasta americano, mai banale e sempre sorprendente con il suo stile essenziale, elegante ed asciutto, che riesce ad emozionare ed a commuovere senza rinunciare mai all'ironia; “Il Concerto” film di successo candidato a 6 Cesàr (Oscar del cinema francese), una raffinata e sublime metafora del comunismo, la stramba, surreale, originale e deliziosa storia di Andrei Filipov, il più grande direttore d'orchestra dell'Unione Sovietica.

Lexo vazhdimin e këtij entry »

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 22nd, 2010 at 1:45 am

Fidenza Village Late Nights: diventa un modello di Velvet

pa komente

L'appuntamento Late Nights a Fidenza Village di giovedì sera riserva un'iniziativa esclusiva e divertente per tutti gli amanti della moda dotati d'ironia e di un “pizzico di narcisismo”.

Giovedì 22 luglio alle 19.00 , Fidenza Village ospiterà un set fotografico d'alta moda, l'ultima tappa del roadshow di successo “L'Altra Cover” , l'iniziativa del mensile Velvet che trasforma persone normali in modelli da copertina.

Tutti i visitatori che si faranno fotografare avranno la possibilità di essere selezionati per la “campagna autunno-inverno” che sarà pubblicata nella rubrica moda del mensile in uscita ad ottobre. Sarà una giuria specializzata composta dai professionisti di Velvet e di Fidenza Village a premiare il volto maschile e femminile più glamour.

Inoltre tutte le immagini scattate durante la serata saranno votate anche dalla giuria dei fan di facebook, all'interno della pagina di Fidenza Village, decretando online l'assegnazione di un premio speciale.

I due vincitori potranno vivere l'esperienza di un giorno nella redazione milanese di Velvet dove saranno ritratti dai fotografi professionisti dell'accreditato mensile di moda di via Tortona . Indosseranno quattro total look con i capi selezionati dagli stylist all'interno delle boutique di Fidenza Village.

Prossimo appuntamento delle serate Fidenza Village Late Nights: 29 luglio “Eleganza e stile in valigia” il team di stylist della testata di Glamour regalerà a tutti i visitatori preziosi consigli da portare in vacanza.

Fidenza Village si riconferma punto di riferimento privilegiato per incontrare la moda, e viverne le tendenze riaffermando la sua vocazione come destinazione internazionale di shopping.

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 22nd, 2010 at 1:30 am

Postuar në Lajme Parmensi

Tagged with ,

CANZONIERE DELLE STAGIONI, DOP MUZYK 2010

pa komente

DOP MUZYK 2010

TRA LA VIA EMILIA E IL WEST (IV edizione)

Cortile della Biblioteca Civica

Giovedì 22 luglio, ore 21.30

CANZONIERE DELLE STAGIONI

INGRESSO LIBERO

Giunta al terzo appuntamento continua, con il “ Canzoniere delle stagioni”, la rassegna DOP MUZYK 2010 curata dalla Tana dell'Orso, lo spazio della Biblioteca Civica dedicato ai giovani. Il concerto si terrà giovedì 22 luglio , come sempre a partire dalle ore 21.30 e con ingresso libero , presso il Cortile della Biblioteca Civica .

Francesco Pelosi (voce), Rocco Rosignoli (chitarra e voce) e Alessandro Stocchi (fisarmonica) sono i protagonisti del progetto “ Canzoniere delle stagioni” che, raccogliendo l'eredità e le testimonianze dei Cantacronache, del Nuovo Canzoniere Italiano, dei Dischi del Sole degli anni sessanta, ripropongono canzoni e suoni delle molte terre d'Italia: dai canti dei lavoratori e dei migranti alle voci delle mondariso, dei soldati, dei movimenti sociali, passando attraverso le stragi di Stato degli anni settanta e la resistenza al nazifascismo. Componimenti spesso anonimi, sempre corali, variabili nel tempo e nello spazio, ma che mantengono intatto un nucleo narrativo, una clausola di versi, una linea melodica, un che di intangibile che crea l'irripetibile individualità del canto popolare. L'esperienza “Canzoniere delle stagioni” vuole ripercorrere queste strade, restituire al pubblico di oggi queste voci di popolo filtrandole attraverso il proprio modo di fare musica, facendole loro e riproponendole in una veste contemporanea.

L'ultima serata della rassegna si terrà giovedì 29 luglio , alla stessa ora e sempre con ingresso libero , e vedrà il concerto di Emile Rivera introdotto da “Via Emila experience: una vena piena di musica” a cura di “Via Emilia experience: una vena piena di musica””Via Emilia experience: una vena piena di musica”Luciano Mazzoni, presidente dell'Istituzione Biblioteche.

La rassegna DOP MUZYK è organizzata dall' Istituzione Biblioteche di Parma in collaborazione con Pro.Ges , Lune Nuove e Radio TV Parma .

In caso di maltempo i concerti verranno recuperati nei giovedì successivi alla fine della rassegna.
Per info: Lune Nuove 331 4020583

PDF24 Krijuesi    Dërgo artikull si PDF   

Shkruar nga Staff_NelParmense

luglio 22nd, 2010 at 1:15 am